Jak nadwaga i otyłość wpływają na układ krążenia?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wprowadzenie kodu

Zapoznanie się z treścią regulaminów

Proszę o zapoznanie się z treścią regulaminów, znajdujących się poniżej

REGULAMIN PORTALU TELEMEDYCZNEGO „MEDIVIO” DLA LEKARZY Przejdź do warunków współpracy

WARUNKI WSPÓŁPRACY

Uzupełnianie danych osobowych

Proszę o uzupełnienie swoich danych osobowych

Uzupełnianie danych do listu przewozowego

Proszę o uzupełnienie danych potrzebnych dla kuriera

Drukowanie umowy

Wszystkie pola zostały poprawnie uzupełnione, można drukować gotową umowę
Uwaga! Drukowany dokument zawiera dwie kopie umowy,
proszę nie zapomnieć o podpisaniu każdej z nich. Kurier pojawi się w następnym dniu roboczym w godzinach 10-13
bezsenność
Bezsenność, brak snu – jak to wpływa na Twoje serce?
4 czerwca 2017
zazdośc
Zazdrość w dobie nowoczesnych technologii
20 czerwca 2017
Pokaż wszystko

Nadwaga, a choroby układu krążenia

nadwaga

Otyłość jest problemem, który dotyczy coraz większej liczby ludzi na całym świecie. Ten bardzo niebezpieczny stan może mieć swoje przykre konsekwencje – jedną z nich są choroby układu krążenia. Warto wcześniej zapoznać się z zagrożeniami, na które są narażone osoby z nadwagą.

Jakie choroby układu krążenia występują przy nadwadze?

Bardzo ważnym jest, aby zdać sobie sprawę, że nawet lekka nadwaga może przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowania na takie choroby, jak np. zwyrodnienie stawów, cukrzyca czy różne rodzaje zmian nowotworowych. Najczęściej jednak problemy spowodowane nadwagą związane są z niewłaściwym funkcjonowaniem układem krążenia. Oto kilka przykładów takich schorzeń:

  • NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

Jedną z najczęściej występujących przypadłości u pacjentów z nadwagą jest podwyższony poziom ciśnienia tętniczego. Badania wykazują, że nawet 50 – 65% osób otyłych zmaga się z nieprawidłowym ciśnieniem. Co istotne, wykazano także ścisłą zależność wskazującą, że im wyższe BMI (wskaźnik masy ciała), tym większe ciśnienie tętnicze.

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że nieprawidłowości związane z ciśnieniem tętniczym, mogą w bardzo krótkim czasie doprowadzić do kolejnych chorób.

  • MIAŻDŻYCA

Stan chorobowy, w którym ściany tętnic tracą swoją naturalną elastyczność w wyniku nadmiernego rozciągania się, spowodowanego przez zwiększone dawki krwi pompowane przez serce (np. przy nadciśnieniu tętniczym). Postępujące zmiany miażdżycowe prowadzą do odkładania się złogów wapnia i kolagenu w błonie wewnętrznej lipidów. W ten sposób powstaje bardzo niebezpieczna blaszka miażdżycowa, która zaburza prawidłowy przepływ krwi w naczyniu. Zmiany miażdżycowe są niebezpieczne również ze względu na fakt, iż jest to często proces długi, nie zawsze dający bezpośrednie sygnały o nieprawidłowościach.

 

Warto wiedzieć: podwyższone ciśnienie może skrócić życie pacjenta nawet o 15 lat!

 

  • CHOROBA WIEŃCOWA

Schorzenie to jest wynikiem dostarczenia do mięśnia sercowego w zbyt małej ilości substancji odżywczych oraz tlenu, w stosunku do optymalnego zapotrzebowania. Podobnie jak miażdżyca, choroba ta jest szczególnie groźna, ponieważ może nie przejawiać żadnych objawów, a zakończyć się nagłym zgonem.

  • UDAR MÓZGU

Nadmierne ciśnienie może doprowadzić także do problemów związanych z nieprawidłowościami w procesie dostarczenia krwi do mózgu. Bezpośrednio przyczyną tego schorzenia jest występowanie skrzepów lub zbyt dużych wahań ciśnienia w tętnicach, w wyniku czego dochodzi do ich gwałtownego pęknięcia.

Konsekwencją udaru krwotocznego może być paraliż, utarta niektórych umiejętności np. mowy, a w niektórych przypadkach nawet zgon.

  • ZAWAŁ SERCA

Może rozpocząć się wtedy gdy stan upośledzenia tętnic jest już w mocno zaawansowanym stadium.  Tętnice nie pompują wtedy odpowiedniej ilości krwi, a utwardzone ściany naczyń krwionośnych tworzą bardzo dobre warunki do tworzenia się skrzepów. „Zapchane” naczynia powodują długotrwałe niedokrwienie mięśnia sercowego, co staje bezpośrednią przyczyną zawału.

W wielu krajach europejskich najczęstszą przyczyną występowania zawału serca są choroby układu krążenia spowodowane właśnie nadwagą.

Warto wiedzieć: u kobiet otyłych ryzyko wystąpienia zawału serca jest trzykrotnie większe niż u kobiet o prawidłowej wadze ciała.

 

KONSEKWENCJE BRAKU RUCHU PRZY NADWADZE

We współczesnym świecie otyłość jest najczęściej  chorobą nabytą, wynikającą z prowadzenia niezdrowego trybu życia. Nieodpowiednia dieta bogata w cukry i węglowodany proste czy tłuszcze trans, połączona z brakiem ruchu może prowadzić do szczególnie niebezpiecznych sytuacji.

Podczas wysiłku fizycznego dochodzi bowiem do zwiększenia tętna – serce pracuje szybciej i pompuje więcej krwi. Można uznać to za swego rodzaju sposób na przetykanie naczyń krwionośnych, a tym samym na zapobieganie tworzenia się zakrzepów, czy – co gorsza –sytuacji, w których dochodzi do całkowitego zamknięcia światła naczyń krwionośnych.

Uprawianie sportów może przy okazji przyczynić się do zrzucenia zbędnych kilogramów, dlatego tym bardziej powinno stać się częścią kuracji każdej osoby walczącej z nadwagą.

NAJLEPSZY LEK NA NADCIŚNIENIE? ODPOWIEDNIA WAGA CIAŁA!

Nadciśnienie wynikające z nadwagi jest przedmiotem wielu badań. Większość analiz wskazuje na jedno – chcąc zachować dobre zdrowie należy zachować odpowiednią wagę. Utrata ok. 10 kilogramów może bezpośrednio wpłynąć na obniżenie się ciśnienia – ciśnienie skurczowe spada do 20 mm Hg, rozkurczowe 10-15 mm Hg.

Co ciekawe, ryzyko występowania nadciśnienia przy nadwadze u osób młodszych jest paradoksalnie dużo większe niż w przypadku osób starszych. Przy stwierdzonej nadwadze każdy kolejny kilogram ciała może zwiększyć ryzyko występowania nadciśnienia nawet o 4,4%. Kontrola wagi jest więc kluczem do zachowania dobrego zdrowia – należy o tym pamiętać przy każdej okazji!ik

 

Warto wiedzieć: Korzystanie z aplikacji Medivio pozwala w łatwy sposób zintegrować i archiwizować pomiary dokonywane za pomocą nowoczesnych urządzeń medycznych np. automatycznego ciśnieniomierza czy wagi elektronicznej.

SKLEP MEDIVIO – MEDYCZNY SPRZĘT POMIAROWY

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

ok, rozumiem