Telemedycyna w psychiatrii - szansa czy wyzwanie?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wprowadzenie kodu

Zapoznanie się z treścią regulaminów

Proszę o zapoznanie się z treścią regulaminów, znajdujących się poniżej

REGULAMIN PORTALU TELEMEDYCZNEGO „MEDIVIO” DLA LEKARZY Przejdź do warunków współpracy

WARUNKI WSPÓŁPRACY

Uzupełnianie danych osobowych

Proszę o uzupełnienie swoich danych osobowych

Uzupełnianie danych do listu przewozowego

Proszę o uzupełnienie danych potrzebnych dla kuriera

Drukowanie umowy

Wszystkie pola zostały poprawnie uzupełnione, można drukować gotową umowę
Uwaga! Drukowany dokument zawiera dwie kopie umowy,
proszę nie zapomnieć o podpisaniu każdej z nich. Kurier pojawi się w następnym dniu roboczym w godzinach 10-13
Telemedycyna – nowoczesność czy tradycja?
7 lutego 2017
niewydolność seca
Niewydolność mięśnia sercowego – przyczyny, objawy, leczenie
17 lutego 2017
Pokaż wszystko

Telepsychiatryczna rewolucja w systemie opieki psychiatrycznej

telemedycyn w psychiatrii

Telepsychiatria jest nowoczesnym obliczem psychiatrii i jako taka może stać się przełomem dla systemu opieki psychiatrycznej. Telepsychiatria może być rozwiązaniem dwóch podstawowych bolączek obecnego systemu opieki psychiatrycznej w Polsce: braku dostępności do lekarza specjalisty oraz słabej współpracy pacjentów w pobieraniu leków.

 

Wielomiesięczne kolejki osób oczekujących na przyjęcie do poradni mogą być skrócone poprzez możliwość telewizyt odbywanych pomiędzy lekarzem i pacjentem za pośrednictwem platformy telemedycznej. Możliwość zdalnego leczenia jest obecnie dopuszczona prawnie. Dla uwiarygodnienia danych osobowych pacjenta wydaje się, że optymalne jest odbywanie telewizyt po przynajmniej jednej wizycie pacjenta w poradni/gabinecie. Można sobie jednak wyobrazić sytuację, kiedy zdalne leczenie może być rozpoczęte bez uprzedniego kontaktu w przychodni czy gabinecie.

 

Telemedycyna daje psychiatrii szeroki horyzont rozwoju świadczenia usług zdrowotnych. Po pierwsze lekarz może być oddalony od pacjenta o tysiące kilometrów a nadal możliwy jest z nim videokontakt z możliwością widzenia się, oceny mimiki i zebrania danych potrzebnych do oceny stanu psychicznego. Po drugie, za pomocą systemu telemedycznego można oceniać pacjenta wykorzystując skale kliniczne, zaimplementowane do platformy telemedycznej [1,2,3]. Platforma umożliwia również rejestrację pacjenta i prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Dostępność w systemie opieki psychiatrycznej dotyczy nie tylko lekarza ale również pacjenta. Zdarzają się sytuacje, kiedy to lekarz ma potrzebę skontaktowania się z pacjentem. Rozmowa telefoniczna może być niewystarczająca a dołączenie kanału wizualnego daje możliwość wizyty w czasie rzeczywistym, będącej ekwiwalentem wizyty w realu [np. 4,5].

 

Drugą bolączką i kryzysem w leczeniu psychiatrycznym jest brak współpracy pacjentów w leczeniu farmakologicznym. Dane z badań kontrolowanych mówią, że po 3 miesiącach leczenia 50-60% pacjentów ze schizofrenią czy chorobą dwubiegunową nie przyjmujepobiera leków a po 2 latach nawet 80% osób [6,7]. Wiadomo też, że odstawienie nawet 10 dawek w skali roku zwiększa prawdopodobieństwo nawrotu o ok. 10% a opuszczenie 30 dawek – o 30%. Wiadomo, że leczenie choroby psychicznej to nie leczenie grypy – jego przerwanie leczenia i powrót do niego po kilku tygodniach może być związane z gorszą skutecznością terapii. Z tego powodu telemedycyna może nam pomóc lepiej leczyć chorych. Wysyłanie pacjentom komunikatów: „czy pamiętasz, że za godzinę masz przyjąć lek” przed zażyciem, a w porze przyjmowania: „czy zażyłeś lek”, które pacjent potwierdza na ekranie dotykowym swojego smartfona może mobilizować pacjenta do regularnego brania leków. Z drugiej strony potwierdzenia pacjenta są rejestrowane przez system telemedyczny i są widoczne dla lekarza w czasie wizyty bądź telewizyty. Jeżeli lekarz widzi, że pacjent nie potwierdza brania leków konieczna jest rozmowa edukująca go na temat negatywnych konsekwencji braku współpracy w leczeniu.

 

Telepsychiatria oferuje również możliwość udzielenia odpowiedzi na najczęściej zadawane lekarzowi pytania w formie videobooków, nagranych z najlepszymi specjalistami w danej dziedzinie. Taka forma edukacji podąża za współczesnymi trendami, kiedy wiedza medyczna jest dostępna w kanałach internetowych. W platformie telemedycznej można mieć pełen wpływ na tworzenie spójnego, wystandaryzowanego oraz całościowego zakresu edukacji, będącej rzetelnym źródłem wiedzy dla pacjentów.
Dotychczas telepsychiatria obejmowała głóownie wysyłanie sms’ów, rozmowy telefoniczne lub e-mailing. Obecnie telemedycyna to system videokonferencyjny, umożliwiający videorozmowę prowadzoną w czasie rzeczywistym, gdzie w czasie której zarówno lekarz jak i pacjent pozostają w kontakcie werbalnym i wzrokowym.
Nie przegap rewolucji w opiece psychiatrycznej, która dzieje się już teraz!

 

dr hab. n med. Marzek Krzystanek, Kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej SUM w Katowicach,
kierownik Centrum Kształcenia Telemedycznego w GCM w Katowicach-Ochojcu

 

[1] Elford R et al., J Telemed Telecare. 2000;6(2):73-82.
[2] Ball C and Puffett A. J Telemed Telecare. 1998;4 Suppl 1:36-8.
[3] Feldman-Naim S et al., Psychiatry Res. 1997 Jul 4;71(2):129-32.
[4] Stentzel U et al., BMC Psychiatry. 2015 Nov 4;15:273. doi: 10.1186/s12888-015-0659-7.
[5] Clarke J et al. BMC Psychiatry. 2014 Sep 26;14:272. doi: 10.1186/s12888-014-0272-1.
[6] Bitter I et al. Psychiatr Hung. 2015;30:18-26.
[7] Kemmler G et al. Arch Gen Psychiatry 2005;62:1305-1312.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

ok, rozumiem