Zazdrość w dobie nowoczesnych technologii – negatywny aspekt social media
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wprowadzenie kodu

Zapoznanie się z treścią regulaminów

Proszę o zapoznanie się z treścią regulaminów, znajdujących się poniżej

REGULAMIN PORTALU TELEMEDYCZNEGO „MEDIVIO” DLA LEKARZY Przejdź do warunków współpracy

WARUNKI WSPÓŁPRACY

Uzupełnianie danych osobowych

Proszę o uzupełnienie swoich danych osobowych

Uzupełnianie danych do listu przewozowego

Proszę o uzupełnienie danych potrzebnych dla kuriera

Drukowanie umowy

Wszystkie pola zostały poprawnie uzupełnione, można drukować gotową umowę
Uwaga! Drukowany dokument zawiera dwie kopie umowy,
proszę nie zapomnieć o podpisaniu każdej z nich. Kurier pojawi się w następnym dniu roboczym w godzinach 10-13
nadwaga
Nadwaga, a choroby układu krążenia
6 czerwca 2017
śmiech a zdrowie
Psychologia i zbawienny wpływ uśmiechu
29 czerwca 2017
Pokaż wszystko

Zazdrość w dobie nowoczesnych technologii

zazdośc

Pojawienie się nowoczesnych technologii i mediów społecznościowych w codziennym życiu, skłoniło wielu z nas do dzielenia się z innymi cząstkami życia. Starannie się je selekcjonuje -mają bowiem za zadanie budowanie określonego wizerunku. Często czyni się to nawet nieświadomie. Chęć wywarcia dobrego wrażenia na znajomych powoduje, że dołączamy do wyścigu, którego często sami padamy ofiarą. Pojawia się zazdrość i inne niekorzystne uczucia…

CORAZ MNIEJ PRYWATNOŚCI

Słysząc słowo zazdrość, wielu z nas kojarzy je z zazdrością romantyczną. Palące uczucie w brzuchu, uderzenie gorąca na twarz i gniew na widok ukochanej osoby wymieniającej czułości z kimś innym. Zazdrość miewa jednak różne oblicza i może dotyczyć też przedmiotów materialnych lub innych wartości obserwowanych u innych, a których samemu się nie posiada, lecz chciałoby mieć.

Wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych, zmianie uległa granica prywatności, którą ludzie dzielą się ze światem. Sama możliwość udostępniania szczegółów, do których dotychczas dostęp mieli tylko wybrani, dla wielu okazuje się aż nazbyt kusząca. Codziennie zalewani jesteśmy wpisami znajomych, którzy chwalą się najnowszymi zakupami, wakacjami, ciekawymi hobby i wszystkim, co może wzbudzić podziw u innych.

Badanie przeprowadzone przez Wydział Systemów Informatycznych „TU Darmstadt” i Instytut Systemów Informatycznych „Humboldt-Universität zu Berlin” wykazało, że 1/3 badanych przeglądając swoje media społecznościowe odczuwała negatywne uczucia, w tym zazdrość i frustrację. Dlaczego?

SKĄD BIERZE SIĘ ZAZDROŚĆ W KONTEKŚCIE NOWYCH MEDIÓW?

Sporą częścią winy obarczyć można konsumpcyjny tryb życia, który napędza współczesny świat. Reklamy i marketing kreują sztuczne potrzeby wymagające spełnienia. Nieustanna pogoń za zdobywaniem coraz to nowych dóbr materialnych i obietnice lepszego życia, które rzekomo mają one zapewnić, niejednego mogą doprowadzić do szaleństwa. Szczególnie, jeżeli nie ma się wystarczających środków na realizację tych „marzeń”.

Innym powodem jest także obserwacja „idealnych żyć” znajomych właśnie poprzez media społecznościowe i przygnębienie wynikające z faktu, że nasze życie nie jest nawet w połowie tak ekscytujące. Poddaje to w wątpliwość własną zaradność i wpędza w poczucie winy, że nie udało nam się osiągnąć tyle, co rówieśnicy.

SKUTKI ZAZDROŚCI

Jeżeli zazdrość pojawia się tylko okazyjnie i nie ma żadnego wpływu na zachowanie, nie ma powodu do zmartwień. Gorzej, jeżeli uczucie to zaczyna przybierać na sile i zmuszać do pewnych akcji. Rzadko jest to motywacja do pozytywnej zmiany, częściej zazdrość wpływa destrukcyjnie na pewność siebie i samopoczucie.

Obserwowanie sukcesów znajomych może wpędzać w przygnębienie, a nawet złość, w związku z własną bezsilnością i poczuciem niskiej wartości. Zazdrość pogłębia te stany – w skrajnych przypadkach, niektóre osoby próbują radzić sobie z negatywnymi uczuciami wywołując internetowe kłótnie, a nawet dopuszczając się tzw. cyber przemocy.

JAK RADZIĆ SOBIE Z ZAZDROŚCIĄ?

Najważniejsze w radzeniu sobie z zazdrością jest zastanowienie się, czy obiekt pożądania faktycznie istnieje. Chęć osiągnięcia uznania i poklasku często doprowadza do sytuacji, w których ludzie kreują swój wizerunek w sieci. Niejednokrotnie daleki jest on od prawdy i służy wyłącznie do „pokazania się”. Sprzyja temu również powszechna dostępność programów do obróbki zdjęć.

Kolejnym krokiem jest zrozumienie, skąd bierze się zazdrość. Czy wynika ona z niskiej pewności siebie? Czasem zapatrzenie w innych i ich z pozoru idealne życie powoduje, że nie dostrzega się własnych walorów. Może i w naszym życiu jest coś, czego mogliby pożądać inni? Duża rodzina, przytulny dom, miła prezencja, a może pocieszny zwierzak? Potrzeb jest tyle, ile ludzi na świecie, dlatego warto zdać sobie sprawę z tego, że dla innych nasze życie również może wyglądać idealnie.

Na koniec można rozważyć także to, czy przedmiotem zazdrości faktycznie jest dany przedmiot lub cecha, czy może tak naprawdę pożąda się wyłącznie uczucia posiadania ich. Warto spojrzeć na sprawę obiektywnie. Czy ten piękny samochód znajomego uczyniłby nasze życie lepszym? Czy bylibyśmy w stanie go utrzymać? Czy z jego eksploatowaniem wiążą się jakieś niedogodności, np. niepraktyczna, zbyt mała liczba siedzeń? Osiągnięcie dystansu w większości przypadków powoduje spadek atrakcyjności pożądanej rzeczy.

Warto wiedzieć: Medivio to możliwość błyskawicznego kontaktu z lekarze w celu przeprowadzania konsultacji. W ramach aplikacji można korzystać z pomocy specjalistów z dziedziny diabetologii, psychiatrii i kardiologii.

TELEMEDYCYNA DLA KAŻDEGO – MEDIVIO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

ok, rozumiem