Zachowanie zdrowego uzębienia jak najdłużej jest szczególnie ważne. Nie tylko ze względu na kwestie estetyczne, ale również dlatego, że popsute, zaniedbane zęby są czynnikiem wpływającym destrukcyjnie na cały organizm człowieka. Aby zęby były zdrowe, trzeba jednak umiejętnie o nie dbać. Często powielanym błędem jest ograniczenie się wyłącznie do regularnego szczotkowania. Warto jednak zadać sobie również pytanie o to, czy każda dieta jest dobra dla zębów.
Składniki diety szkodliwe dla zdrowia zębów
Jednym z najbardziej szkodliwych dla zębów składników diety jest cukier. Warto zapamiętać, że dotyczy to cukru w każdej postaci – również owoców i innych, zdrowych przekąsek. O ile jednak ze słodyczy po prostu można zrezygnować, to owoce są nam jednak potrzebne z innych powodów – przede wszystkim jako ważne źródło wielu witamin. Co można zrobić? Dobrym pomysłem jest jedzenie owoców wyłącznie w czasie jednego posiłku i porządne wypłukanie ust po nim. Dotyczy to zwłaszcza owoców cytrusowych, które zawierają kwasy rozpuszczające szkliwo. Dlaczego właściwie cukier jest szkodliwy dla zębów? Z dwóch powodów. Obniża pH w ustach, co sprawia, że stają się one lepszym środowiskiem dla rozwoju bakterii powodujących ubytki zębów. Jest też doskonałą pożywką dla tych bakterii, przez co namnażają się one znacznie szybciej. Szczególnie niekorzystne są twarde cukierki do ssania, które pozostają długo w ustach i uwalniają tu znaczne ilości cukru.
Czego w diecie nie powinno zabraknąć ze względu na zęby?
Wpływ diety na zęby i ich zdrowie jest jednak znacznie większy. Dobra dla zębów dieta to nie tylko taka, w której ogranicza się spożycie pewnych produktów, ale również taka, w której dba się o to, żeby pewne składniki znalazły się w niej w odpowiedniej ilości. Takim składnikiem jest wapń, który stanowi podstawowy budulec zębów. Bez niego stają się one słabe i bardzo podatne na uszkodzenia i działanie szkodliwych bakterii. Niezbędne są również witaminy- gównie D i E. W diecie korzystnej dla zębów nie powinno zabraknąć również mikroskładników, a przede wszystkim molibdenu. Oczywiście nie zawsze da się skomponować swoją dietę tak, by było w niej wszystko, co powinno. Czasem dobrym pomysłem może być również zażywanie suplementów z najważniejszymi witaminami i minerałami.
Jeśli mamy wątpliwości, czy nasza dieta jest dobra dla zębów, zawsze warto zasięgnąć porady dietetyka.
Ważne jest również to, jak się spożywa posiłki
Powrót do równowagi kwasowo-zasadowej po posiłku zajmuje zębom przynajmniej trzy godziny. Ważne jest to, żeby w tym czasie nic nie jeść i nie pić słodkich i kwaśnych napojów. Z punktu widzenia zdrowia zębów najlepiej, jeżeli posiłki spożywa się jak najrzadziej. Ważną częścią dbania o dobry stan uzębienia jest też kontrola stomatologa. Jeżeli odwiedza się go regularnie, to każdy problem będzie mógł być rozwiązany na wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie zdąży spowodować dużych szkód.