Rozwój cywilizacji ułatwia ludziom funkcjonowanie, ale przy tym doprowadza również do powstania nowych chorób, które kiedyś praktycznie nie występowały. Jedną z nich jest ganglion nadgarstka. To dość problematyczne schorzenie, które wymaga leczenia.
Dlaczego powstaje ganglion?
Okazuje się, że gangliony powstają w wyniku produkcji nadmiernej ilości płynu stawowego, w środku stawu bądź w pochewce otaczającej ścięgna. W kwestii fizjologicznej obecność treści płynowej w jamie stawu jest pożądana, gdyż zapobiega ona tarciu o siebie powierzchni kostnych, a także chrzęstnych. Naukowcy jednak wykazali, że jej nadmiar powoduje również wzrost ciśnienia, rozciąganie torebki, a na końcu powstanie zachyłka, co powoduje guzka widocznego pod skórą w okolicy stawy. Tego typu torbiel galaretowata nie jest możliwa do odprowadzenia, gdyż tkanka łączna, która wyściela jamę, może stworzyć zastawkę umożliwiającą tylko jednostronny przepływ płynu, co jest bardzo problematycznym zjawiskiem. Ganglion to przeważnie guzek, który wyczuwalny jest pod skórą, a swym wnętrzu ma bezbarwny płyn. Wymaga on specjalistycznej diagnostyki lekarskiej. Nieco rzadziej ganglion może pojawić się w stopie, na palcach bądź na kolanie. Taka forma guzka może powiększać się pod wpływem konkretnej aktywności fizycznej, a zmniejsza się w stanie odpoczynku. Nierzadko w przypadku takiej dolegliwości towarzyszą też inne objawy.
Czy ganglion może być złośliwy?
Badania naukowców nad ganglionem ciągle trwają. Jest to dość nowe schorzenie, które jeszcze kilka dekad temu było rzadko spotykane. Obecnie jednak coraz więcej ludzi się z nim borku. Ganglion to guzek nadgarstku, który może być mały i nie dawać żadnych dolegliwości, ale może być również sporego rozmiaru, przez co powodować ucisk oraz ból. Na szczęście nie jest to złośliwy nowotwór i taka zmiana nie jest groźna dla życia i zdrowia ludzkiego. Jednakże wymagane jest pójście do specjalisty. Dodatkowym objawem gangliona może być duże uwrażliwienie na dotyk w miejscu guzka, ból w czasie poruszania nadgarstkiem, a także mocno ograniczone ruchy ręką. W niektórych przypadkach pojawiają się stany zapalne oraz zaburzenia na tle neurologicznym, ponieważ torbiel może naciskać na mniejsze nerwy w okolicy nadgarstka.
Jak i kiedy usuwać ganglion?
Ganglion to schorzenie, które może zniknąć samoistnie, co może być dla wielu osób zaskoczenie. Jednakże w wielu przypadkach torbiel rośnie i powoduje ból oraz dyskomfort. Lekarze w walce z takim schorzeniem stosują wszelakie metody leczenia. Przede wszystkim zalecany jest zabieg aspiracji. Mowa tutaj o metodzie polegającej na nakłuciu przez lekarza torbieli oraz odessaniu znajdującego się w środku płynu. Pacjenci mogą też liczyć na kurację kortykosteroidami. Oferowane jest też leczenie operacyjne, które polega na wycięciu podstawy gangliona z fragmentem torebki stawowej nadgarstka. Taka operacja wykonywana jest w znieczuleniu regionalnym. Polega na przecięciu skóry nad guzem oraz leżących pod nią tkanek, żeby dotrzeć do miejsca połączenia gangliona z torebką stawową.