Home Zdrowie Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

by Dariusz Baranowski
0 comment
zdrowe zęby

Zęby to nie tylko wizytówka człowieka. Oprócz aspektu estetycznego należy wziąć pod uwagę także wpływ ich kondycji na zdrowie całego organizmu. W jaki sposób dbać o jamę ustną należycie? Czego unikać w codziennych nawykach, a co jest wskazane?

Po pierwsze – odpowiednia pielęgnacja. Jak prawidłowo myć i czyścić zęby?

Zachowanie zdrowej jamy ustnej wymaga przede wszystkim regularności. Taka też powinna być pielęgnacja uzębienia i dziąseł. W jaki sposób ją przeprowadzać? Należy pamiętać o szczotkowaniu zębów przynajmniej dwa razy na dzień (najlepiej rano i wieczorem) oraz nitkowaniu, które pozwala pozbyć się zalegających resztek pokarmowych, z których usunięciem szczoteczka nie zawsze sobie radzi. Poza tym, warto wymieniać środki pielęgnacyjne co jakiś czas – dotyczy to produktów wielorazowych, czyli głównie szczoteczek do zębów lub wkładów do elektrycznych sprzętów myjących. Dzięki temu włosie szczoteczki pozostaje wystarczająco twarde i nie gromadzą się na nim bakterie i inne drobnoustroje. Wystarczy robić to raz na trzy miesiące, jednak należy pamiętać o tym, że czasami jest konieczność częstszego wymieniania końcówek lub szczoteczek na nowe. Wiele zależy od jakości wykonania. Jeśli więc produkt jest mocno zniszczony, nie warto odkładać decyzji o jego wymianie.

Samo szczotkowanie zębów powinno trwać około 2 minut, jednak specjaliści podkreślają, że wytyczna ta dotyczy mycia szczoteczką elektryczną. W przypadku posiadania manualnego produktu sugerowany czas to około 4 minuty. Istotne są także techniki mycia zębów, które dostosowuje się według preferencji osoby, jej wieku i kondycji jamy ustnej. Wyróżnić tutaj można m.in. metodę roll (obrotowo-wymiatającą) oraz metodę poziomą, pionową lub szorowania. O szczegóły warto zapytać swojego lekarza stomatologa.

Po drugie – zdrowa dieta

Spożywanie zdrowych posiłków wpływa także na kondycję jamy ustnej. Po takim stwierdzeniu wiele osób może się zdziwić, jednak należy pamiętać o tym, że nie ma w nim przesady. Na co więc uważać? Zdaje się, że wrogiem numer jeden wszelkiego rodzaju schorzeń zębów jest cukier. To on osadza się na płytce i – jeśli nie jest usuwany w porę – przyczynia się do gromadzenia się drobnoustrojów wewnątrz jamy ustnej. Takie działania powodują, że już tylko jeden krok dzieli od powstania próchnicy i leczenia ubytków. Należy więc zadbać o odpowiednią dietę, ograniczać spożywanie słodyczy i fast-foodów (tak, one też mają w składzie sporo cukru; są też źródłem soli, która może działać drażniąco na dziąsła i zęby) oraz dbać o regularne mycie jamy ustnej. Warto uważać także na gumy do żucia. Mimo że zapewniają pewnego rodzaju świeżość i wpływają na komfort życia (zwłaszcza, gdy nie ma się pod ręką szczoteczki do zębów), zbyt częste żucie tego typu produktów może wpłynąć negatywnie na stan żuchwy i szczęki. Wybierając gumę do żucia, należy mieć na uwadze to, by nie sięgać po nią po kilka razy dziennie i stosować jedynie tę bez dodatku cukru.

Po trzecie – wizyty kontrolne u stomatologa

Nie należy zapominać o regularnym odwiedzaniu dentysty. Wbrew pozorom, unika się długotrwałego leczenia, jeśli kontrole stomatologiczne przeprowadzane są przynajmniej raz na rok. Dzięki takiej praktyce można w porę wdrożyć terapię nawet niewielkiego ubytku – dzięki temu na fotel dentystyczny nie trafia się z ogromnym bólem i koniecznością usunięcia zęba. Poza tym, niewielkie zmiany można szybko i stosunkowo tanio wyleczyć. Leczenie poważniejszych ubytków związane jest nie tylko z dłuższymi wizytami u dentysty, ale także większymi wydatkami.

Podczas kontroli stanu uzębienia warto zapytać także o higienizację zębów. Ten prosty zabieg warto wykonywać raz na rok. Składa się zwykle z czterech etapów:

  • skalingu,
  • piaskowania,
  • polerowania,
  • fluoryzacji.

Dzięki takiemu zabiegowi usuwa się kamień i zanieczyszczenia z płytki nazębnej, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko pojawienia się próchnicy. Efekt jest także przyjemny dla pacjenta – zęby stają się gładkie i lekko rozjaśnione.

You may also like