Home Zdrowie Maty do akupresury – rodzaje, zastosowanie, korzyści i przeciwwskazania

Maty do akupresury – rodzaje, zastosowanie, korzyści i przeciwwskazania

by Dariusz Baranowski
2 komentarze
zestaw do akupresury

Wiele osób słyszało z pewnością o licznych korzyściach płynących z akupresury, ale nie trzeba wcale umawiać się regularnie na wizyty do specjalisty, żeby skorzystać z dobrodziejstw tej formy medycyny. Relaksujące zabiegi przeprowadzimy również w swoim domowym zaciszu i to o dowolnej porze dnia, wystarczy wyposażyć się w specjalną matę do akupresury, która wykorzystywana jest do masażu ciała, jak również do redukowania bólu. Niektórym zastępuje tabletkę przeciwbólową i wizytę u fizjoterapeuty.

Jakie są korzyści z używania maty do akupresury – akumaty?

Mata do akupresuryakumata – posiada kolce, które w kontakcie z ciałem stymulują je, wpływając na liczne procesy zachodzące w naszym organizmie. Akupresura od tysiącleci wykorzystywana jest do niesienia pomocy przy dolegliwościach bólowych. Służy poprawie krążenia krwi, działa rozluźniająco na mięśnie, nawet dotlenia organizm. Jeśli borykamy się z chronicznym zmęczeniem, coś nas boli, warto zainteresować się taką akumatą. Można liczyć nie tylko na zredukowanie bólu, ale też na poprawę samopoczucia, wzmocnienie układu nerwowego. Bardzo ważne jest oczywiście to, aby kupić matę do akupresury ze sprawdzonego źródła, z odpowiednimi certyfikatami i atestami.

Na akumacie nie trzeba wcale leżeć godzinami, wystarczy 40 minut, z możliwością wydłużenia do dwóch godzin. Jeśli chcemy uzyskać satysfakcjonujące efekty, to trzeba przeznaczyć sobie co najmniej 20 minut na automasaż. Początkowo trudno będzie nam wyleżeć ze względu na nowe doznania, które niekoniecznie należą do przyjemnych. Wraz z upływem czasu i praktyką dyskomfort zmaleje, co pozwoli na wydłużenie jednorazowej sesji. Wskazaniami do stosowania akumaty są bóle pleców i kręgosłupa, bezsenność, kiepska jakość snu, zaburzenia krążenia krwi, permanentne bóle głowy i migreny, rwa kulszowa, nerwica, depresja, ciągle napięcie mięśniowe, zwyrodnienia kręgosłupa. Mata do akupresury pomoże również przy przewlekłym stresie bo działa odprężająco, relaksuje ciało, wpływa pozytywnie na nasz nastrój.

Jakie mamy rodzaje mat do akupresury do wyboru?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mat do akupresury, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Popularne są modele Lyapko z metalowymi kolcami i podstawą wykonaną z gumy medycznej. Noszą one tak naprawdę nazwę aplikatorów Lyapko. Maty z plastikowymi wypustkami to Iplikator, Asfio, Rea Tape, 4fizjo. W przypadku początkujących zaleca się wybierać akumaty z kolcami z tworzywa ABS, duża liczbą wypustek. Dla średnio-zaawansowanych sprawdzą się modele z wypustkami ostrzejszymi i rozmieszczonymi w taki sposób, aby uzyskać bardziej intensywny masaż. Trzeba jednak liczyć się z większymi dolegliwościami bólowymi. Akumaty dla zaawansowanych posiadają metalowe kolce, zapewnią mocne odczuta. Rozstaw igieł powinno się dobierać w zależności od swojej budowy ciała i wrażliwości na ból. Osobom szczupłym i z wrażliwą skóra zaleca się akumaty z rozstawem igieł 4,9 mm. Jeśli jesteśmy dobrze zbudowani i mamy wyższy próg bólu, możemy zdecydować się na maty o rozstawie 6,2 – 7,0 mm. Za uniwersalne maty do akupresury uznaje się te z igłami o odstępach 5,8 mm.

Jak korzystać z maty do akupresury?

Każdego z pewnością zastanawia to, jak korzysta się z takiej maty do akupresury – leżeć nieruchomo czy może wykonywać jakieś ćwiczenia? Okazuje się, że już kilkunastominutowe leżenie na tym gadżecie ma korzystny wpływ na nasze ciało i zdrowie. Na początku nie ma co przesadzać z intensywnością użytkowania akumaty. Zaczynamy od położenia maty na jakimś miękkim podłożu bo bezpośrednie leżenie na niej może dla amatora wiązać się ze zbyt dużym dyskomfortem. Do tego rodzaju nacisku trzeba ciało przyzwyczajać stopniowo, aż możliwe stanie się leżenie na niej nago – właśnie wtedy będzie można czerpać z tego największe profity. Pod wpływem kolców mięśnie napinają się, ale po paru minutach następuje ich rozluźnienie, można poczuć odprężenie, przyjemne ciepło i mrowienie ciała. Na macie najlepiej jest leżeć na plecach, ale można też położyć się bokiem, przodem czy w innej pozycji. Masaż na siedząco również jest możliwy, co świetnie sprawdza się podczas pracy przy biurku, oglądania telewizji czy nawet w podróży.

Czy są jakieś przeciwwskazania do używania akumaty?

Używanie maty do akupresury wiąże się z wieloma korzyściami, ale trzeba też liczyć się z pewnymi przeciwwskazaniami. Niestety nie jest to gadżet przeznaczony dla każdego, a problem leży przede wszystkim w jej specyficznej konstrukcji. Chodzi tutaj o kolce, które z jednej strony mają wiele zalet, ale niekiedy okazują się być niekorzystne dla danej osoby. Z takiej akumaty nie powinny korzystać kobiety ciężarne ani matki karmiące piersią. Nie ma co do tego pewności, ale istnieje ryzyko wynikające ze stymulacji ciała kolcami, niosące za sobą negatywne skutki uboczne. Przeciwwskazaniem do stosowania maty do akupresury są również rożnego typu zmiany skórne. Jeśli mamy rany, opryszczkę, grzybicę czy oparzenia, to karygodne byłoby traktowanie ich takimi ostrymi wypustkami. Dotyczy to każdej przypadłości, gdzie ciała nie należy narażać na silny nacisk.

Przy skrajnym wyczerpaniu organizmu również nie powinno się sięgać po matę do akupresury. Dotyczy to również ostrych infekcji, ostrego zakrzepowego zapalenia żył, schorzeń krwi i żylaków. W zależności od wybranego modelu akumaty przeciwwskazaniem do jej użytkowania mogą być żylaki, niektóre choroby nowotworowe, zaburzenia krzepliwości krwi, wysoka wrażliwość skóry, stany zapalne. Jeśli borykamy się z jakimikolwiek chorobami, warto najpierw skonsultować się ze swoim lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Opinie lekarzy o skuteczności mat do akupresury

Akumaty zyskują na popularności, a lekarze i specjaliści od lat podkreślają zalety akupresury. To skuteczny sposób na walkę z wieloma dolegliwościami.

Mata pomaga zwalczać dolegliwości dnia codziennego, które w znacznym stopniu wpływają na funkcjonowanie. Łagodzi bóle pleców i kręgosłupa, bóle głowy i migreny, bezsenność, problemy ze słabym krążeniem krwi. To skuteczny sposób na stres, nerwicę i stany depresyjne. Pomaga w napięciach mięśni, leczy zwyrodnieniowe zmiany kręgosłupa. Nie sposób pominąć działania terapeutycznego w formie odprężenia, które zbawiennie wpływa na cały organizm.

Kiedy lekarze odradzają stosowanie mat do akupresury?

Mata to uniwersalny produkt, który może być stosowany przez każdego, jednak w przypadku świeżych ran, ostrych stanów zapalnych i chorób skórnych istnieją wyraźnie przeciwwskazania do stosowania produktu. Ponadto osoby zmagające się z zaburzeniami krzepliwości oraz zażywające leki przeciwzakrzepowe nie mogą stosować maty w leczeniu. Kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na nowotwory powinny przed zastosowaniem produktu zasięgnąć opinii lekarza.

You may also like

2 komentarze

Dariusz Baranowski 5 marca 2021 - 12:53

Mi akumata pomogła na ból kręgosłupa, odcinek szyjny. Mogę polecić, dla prawdziwych twardzieli 😉

Aga S 29 kwietnia 2021 - 15:23

Moim zdaniem warto kupić. Ja przynajmniej kupiłam matę Layzzzy i używam. Zresztą nie tylko ja, jest dość popularna u nas w domu. Dzieci tez się lubią na niej bawić w salon masażu

Comments are closed.