Home Medycyna Telemedycyna – innowacyjna forma świadczenia usług medycznych

Telemedycyna – innowacyjna forma świadczenia usług medycznych

by Dariusz Baranowski
0 comment
teleporada

Jeszcze do niedawna nikt nawet nie myślał o czymś takim jak telemedycyna, a obecnie stanowi to przyszłość praktycznie w każdym kraju. Nie trzeba wcale zapisywać się na wizytę, po czym jechać do przychodzi i czekać w kolejce na wejście do gabinetu lekarskiego. Niektórych czynności oczywiście nie można przeprowadzić zdalnie, ale konsultacje medyczne, wystawianie recept czy rejestracja mogą odbywać się online. Telemedycyna stała się ogromnym ułatwieniem, wygodą, oszczędnością czasu i często też pieniędzy. Obecnie nie trzeba nawet ograniczać się do wykonania telefonu, ale można połączyć się z lekarzem przez Internet, zobaczyć go na ekranie swojego laptopa rozmawiać na żywo. Mowa jest tutaj o wideo rozmowie, niezależnie od tego jaka odległość dzieli rozmówców.

Na czym polega telemedycyna?

Telemedycyna to nic innego jak świadczenie pomocy medycznej w sposób zdalny, czyli na odległość, za pomocą sieci komputerowej czy telefonicznej. Mówić można tutaj o telekonsultacjach, stawianiu diagnozy online, wydawaniu e-recept, telerehabilitacji, teleopiece, teleradiologii itd. Możliwości jest coraz więcej, wyróżnić można wiele gałęzi, odmian i rodzajów telemedycyny. Rozwój technologii pozwolił na monitorowanie stanu pacjenta i wykonywanie konsultacji na odległość, czyli z pominięciem bezpośredniego kontaktu z pacjentami. To samo dotyczy diagnostyki, rehabilitacji, w niektórych przypadkach nawet zabiegów chirurgicznych. Nie musimy wcale wybierać się do placówki medycznej, aby znaleźć się pod opieką lekarską. Telemedycyna skończyła problemy ze słabą dostępnością do specjalistów bo nie trzeba pokonywać czasami nawet tysięcy kilometrów, aby skorzystać z ich wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji. Będąc w dowolnym miejscu w Polsce, możliwe staje się skontaktowanie z cenionym lekarzem rezydującym w Stanach Zjednoczonych. Jest to świetna wiadomość dla osób schorowanych, niezdolnych do samodzielnego poruszania się.

Telemedycyna w Polsce nadal raczkuje i trzeba liczyć się z wieloma ograniczeniami w porównywaniu z tym, co oferuje się w pozostałych krajach. Mówi się, że ma ona swój początek pod koniec 2015 roku, ale nie można było wtedy mówić o jej rozkwicie ze względu na dostępne wówczas rozwiązania technologiczne. Zaistniała jednak możliwość wykonywania świadczeń zdrowotnych przez lekarzy przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. Pomimo sporego postępu technologii w przeciągu ostatnich lat w naszym kraju nadal telemedycyna nie jest w stanie zastąpić realnej obecności specjalisty na sali operacyjnej. Oczywiście na podstawie wyświetlanego na ekranie obrazu doświadczony profesjonalista może zdalnie udzielić porady i pomocy. Coraz popularniejsze staje się też korzystanie z urządzeń telemedycznych w domowym zaciszu przez pacjentów i wysyłanie danych za pomocą aplikacji mobilnej o swojego lekarza prowadzącego. W wiadomości tekstowej znajdują się informacje dotyczące zrobionego badania, które są potem interpretowane zdalnie. Następnie pacjent otrzymuje wiadomość zwrotną od lekarza, a wyniki zapisywane są automatycznie w elektronicznej karcie. Coraz częstszym zjawiskiem jest wystawianie e-recept na leki, konsultacja telefoniczna z personelem medycznym, zadawanie pytań online. W Polsce telemedycyna wiedzie prym w służbie seniorom, co zdecydowanie ułatwia im życie i podnosi jego komfort. Przykładem będą specjalne opaski, które monitorują stan zdrowia i pozwalają na natychmiastowe połączenie się z centrum medycznym.

Telemedycyna dla każdego

Umawianie się na wizytę, konieczność brania dnia wolnego w pracy i długotrwałe czekanie w kolejce tylko po to, aby dostać od lekarza potrzebną receptę? Tak było kiedyś, ale obecnie mamy do dyspozycji telefoniczną konsultację, podczas której można poprosić o e-receptę lub nawet e-zwolnienie, a wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu. Dostęp do służby zdrowia jeszcze nigdy nie był tak łatwy, wygodny i szybki. E-wizyta może być przeprowadzana w dowolnym punkcie, pacjent nie traci pieniędzy i czasu na dojazdy, nie jest też narażany na kontakt z osobami chorymi. Nadal w wielu miejscowościach nie ma dostępu do placówek medycznych, a dojazd do nich może być problematyczny. Praktycznym rozwiązaniem okazuje się być przechodnia telemedycyna, w której dyżury pełnione są przez rozmaitych specjalistów. Pacjenci mają łatwy dostęp do wszystkich informacji o takich placówkach online, łącznie z danymi kontraktowymi. Coraz popularniejsze jest umawianie się na e-wizytę z lekarzami rodzinnym, internistą, pediatrą, kardiologiem, dietetykiem, psychologiem.

Jeśli chodzi o samo umawianie się na telekonsultację, to nie ma w tym niczego skomplikowanego. Wszystko zrobimy zdalnie, wystarczy wejść na konkretną stronę internetową wybranej placówki medycznej, po czym dokonać rejestracji w systemie. Następnym krokiem będzie wybranie z interesującego nas w danym momencie specjalisty i terminu e-wizyty. Formalności ograniczają się do wypełnienia pól odpowiednimi danymi, po czym pacjent zostaje przekierowany na stronę swojego banku w celu dokonania płatności. Nie trzeba wobec tego mieć przy sobie gotówki, aby zapali za wizytę, tylko dokonać szybkiego i bezpiecznego przelewu online. Alternatywą będzie umówienie się na e-wizytę telefonicznie, czyli dzwoniąc na infolinię wybranej placówki medycznej. Konsultant udzieli wszystkich stosownych informacji, odpowie na pytanie, doradzi i pomoże ustalić dogodny termin telewizyty. Poinstruuje także o sposobie opłacenia usługi online.

To warto wiedzieć o e-wizytach

Jak łatwo się domyślić, telewizyty nie obejmują badań laboratoryjnych, gdzie konieczny jest bezpośrednio kontakt z pacjentem. Mogą zostać wysłane e-skierowania na potrzebne badania, które pacjent będzie mógł zrealizować w konkretnej placówce medycznej. Z wynikami nie trzeba jednak przychodzić osobiście do przychodzi, ale wysłać je drogą elektroniczną. Podczas kolejnej e-wizyty lekarz będzie mógł omówić je z pacjentem i udzielić wskazówek do dalszego działania. Kolejną kwestią jest korzystanie z telemedycyny podczas pobytu zagranicznego. Jeśli nie jesteśmy osobami schorowanymi z przypisanym stałym lekarzem, możemy w pełni korzystać z e-wizyty. Nie trzeba narażać się na problemy związane z koniecznością udawania się do placówek medycznych w obcym kraju, co zresztą wiązałoby się z bardzo dużymi kosztami. W każdej chwili można skontaktować się z polskim specjalistą. Często tradycyjna wizyta lekarska nie jest konieczna i już po przedstawionych objawach można uzyskać potrzebną pomoc.

E-wizyta wspaniale sprawdza się podczas wakacji – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nie trzeba biegać po placówkach medycznych w nieznanym miejscu, ale ze spokojem i wygodnie skontaktować się z lekarzem. Z e-wizyty możemy korzystać my sami, jak również nasi bliscy. Nie trzeba domyślać się, co nam dolega i niepotrzebnie się martwić. Telekonsultacja okazuje się być nawykłym ułatwieniem dla osób borykających się z problemami natury psychicznej, nie trzeba się niczego wstydzić bo nasze e-wizyty pozostają anonimowe. Osoby trzecie są całkowicie nieświadome tego, z jakich usług medycznych korzystamy i gdzie. Dla osób z depresją taka telekonsultacja jest szczególnie pomocna. Podobnie jak w przypadku osób zmagających się ze zmianami dermatologicznymi, które nie chcą pokazywać się w przychodniach oraz ze wstydliwymi problemami.