Home Zdrowie Co drugi Polak uważa leczenie cukrzycy za zbyt kosztowne

Co drugi Polak uważa leczenie cukrzycy za zbyt kosztowne

by Dariusz Baranowski
0 comment
szpital

Globalny kryzys zdrowotny wywołany pandemią koronawirusa zaburzył poczucie bezpieczeństwa Polaków. Wielu z nas zaczęło obawiać się o własne zdrowie także w kontekście ryzyka zachorowania na inne choroby. Obecnie, kiedy wiele mówi się o możliwym wpływie dolegliwości współistniejących na rozwój COVID-19, eksperci zachęcają, aby jeszcze bardziej niż zwykle dbać o swoje zdrowie i pamiętać o profilaktyce. A ta jest szczególnie ważna w przypadku schorzeń cywilizacyjnych. Dziś jednym z największych wyzwań zdrowotnych współczesnego świata jest cukrzyca. Tymczasem jak wynika z badania Nationale-Nederlanden „Cukrzyca – niewidzialna pandemia” aż jedna trzecia Polaków na przestrzeni ostatnich trzech lat nie skontrolowała poziomu cukru we krwi.

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, który przypada na 14 listopada, Nationale Nederlanden sprawdził, jaka jest wiedza Polaków na temat tej choroby oraz jakie działania podejmują na co dzień, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nią.

Cukrzyca atakuje z ukrycia

Cukrzyca to jedna z najpowszechniejszych chorób przewlekłych, uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za niezakaźną epidemię XXI wieku. Statystyki w tym zakresie pokazują, z jaką skalą problemu musimy się zmierzyć jako społeczeństwo. Obecnie zmaga się z nią około 422 mln osób na całym świecie, w tym blisko 3 mln w Polsce, z czego aż milion nie ma świadomości, że na nią choruje. Jednocześnie 8 na 10 cukrzyków boryka się z powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Mamy więc do czynienia z szeroką grupą, u której ryzyko choroby oraz powikłań z nią związanych jest bardzo wysokie.

Cukrzyca jest chorobą pod pewnym względem paradoksalną – dotyczy ogromnej liczby osób, a zarazem przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a nawet gdy już jest rozpoznana, może nie wywoływać istotnych objawów przez kilka lat. Dodatkowo wiele osób z cukrzycą ukrywa swoją chorobę przed bliskimi, normalnie funkcjonując, co stwarza wrażenie, że ta cukrzyca to w sumie nic poważnego

– mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

A jednak wśród uczestników badania „Cukrzyca – niewidzialna pandemia” przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden blisko 70 proc. zgadza się z twierdzeniem, że jest to poważna choroba i należy się bać konsekwencji z nią związanych. Spośród powikłań dotyczących tego schorzenia prawie jedna czwarta ankietowanych najbardziej obawia się tych, które dotyczą chorób układu krążenia, natomiast co dziesiąty respondent martwi się, że cukrzyca może zwiększyć ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Profilaktyka tylko w teorii?

Pomimo że w świetle deklaracji Polacy boją się zachorowania na cukrzycę, to aż jedna trzecia deklaruje, że na przestrzeni trzech ostatnich lat nie skontrolowała poziomu cukru we krwi. To niepokojące, biorąc pod uwagę, że statystyki dotyczące tej choroby od wielu lat mocno biją na alarm, a chorych z roku na rok przybywa.

Cukrzyca jest często lekceważona jako problem zdrowotny i niedoceniana w kontekście działań profilaktycznych – doskonałym tego przykładem jest fakt rzadkiego badania poziomu cukru w naszym kraju. A kluczem do niezachorowania na cukrzycę jest z jednej strony prowadzenie jak najzdrowszego trybu życia, a z drugiej szybkie reagowanie, gdy tylko poziom cukru zacznie wzrastać, osiągając wartości charakterystyczne dla stanu przedcukrzycowego. Na tym etapie stosunkowo łatwo można powrócić do prawidłowej regulacji stężenia glukozy we krwi, zwiększając aktywność fizyczną i modyfikując sposób żywienia

– dodaje prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak.

Polacy są mają jednak świadomość tego, że przestrzegając higieny życia i dbając o aktywność, mogą zapobiec wystąpienia wielu schorzeń. W grupie ankietowanych aż 70 proc. jest zdania, że wcielanie w życie zdrowych postaw pomoże im uniknąć zachorowania na choroby cywilizacyjne, takie jak nowotwór, cukrzyca czy zawał serca. Blisko dwie trzecie badanych potwierdza, że stosuje w tym celu odpowiednią i zbilansowaną dietę.

Cukrzyca uderza Polaków po kieszeniach

Uczestnicy badania oceniają leczenie cukrzycy w Polsce na bardzo niskim poziomie. Według trzech czwartych respondentów dostęp do lekarzy specjalistów i nowoczesnych terapii w naszym kraju jest zbyt ograniczony. Jednocześnie aż 59 proc. ankietowanych uważa, że w związku z trwającą pandemią koronawirusa ma problem, aby zapisać się do lekarza. Co drugi badany zgadza się natomiast z opinią, że leczenie cukrzycy i jej powikłań jest w Polsce zbyt kosztowne. Nie dziwi zatem, że blisko jedna trzecia ankietowanych potwierdza, że najbardziej pomocne w sytuacji zachorowania byłoby dla nich wsparcie finansowe, które mogliby przeznaczyć na zakup leków i sprzętu diagnostycznego.

kosztowne leczenie cukrzycy

Źródło: Nationale Nederlanden

Leczenie tej choroby rzeczywiście może wymagać dodatkowych nakładów finansowych – szczególnie wtedy, gdy chory musi mierzyć się z jej powikłaniami. Dane Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wyraźnie pokazują, że blisko 80 proc. diabetyków ma problem z pokryciem kosztów optymalnej i nowoczesnej terapii. Dla osób, które już borykają się z tą chorobą lub mają podejrzenia jej wystąpienia, dostępne są jednak rozwiązania, które mogą być realnym zabezpieczeniem i wsparciem w trakcie walki z nią i jej konsekwencjami

– mówi Joanna Walczuk, menadżer ds. portfela produktów w Nationale-Nederlanden.

Źródło: https://media.nn.pl/

You may also like